Janek Gurba

Gurba full1

Działalność górską i wspinaczkową zacząłem w wieku 5 lat. Pierwszą dużą górą na jaką wszedłem była Tunc Dagi w Turcji. Rok później wszedłem na Świnicę i Rysy. Pierwszą wielowyciągówkę zrobiłem w wieku 7 lat na południowym filarze Koziego Wierchu. Jako dziewięciolatek zdobyłem pierwszy swój trzytysięcznik, Hochalmspitze. Następnego roku wszedłem na najwyższy szczyt Austrii, Grossglockner. Dwa lata później w wieku 12 lat wszedłem na Matterhorn granią Lion. Na szczycie Mont Blanc znalazłem się dwa lata później wchodząc i schodząc z Chamonix w 14 godzin. W tym samym roku zrobiłem parę trudniejszych wielowyciągówek w Tatrach - Niemoralny taniec (VII+/VIII-) American Beauty(VIII+), Princezna EMY(VIII+/IX-) i Pre Jarku (IX-), Halkova cesta(VIII). Pierwsze 8a w skałach poprowadziłem mając 11 lat w hiszpańskim Margalef. W zawodach wspinaczkowych w kraju pięciokrotnie zdobyłem Puchar Polski i trzykrotnie zostałem Mistrzem Polski.

Na arenie międzynarodowej byłem półfinalistą Mistrzostw Świata w Moskwie w konkurencji „na trudność” i zdobyłem dwukrotnie 3 miejsce w Pucharze Europy w konkurencji „na czas”.

Moją drugą pasją obok wspinania jest narciarstwo ekstremalne. Pierwsze górskie zjazdy freeridowe wykonałem w tureckim Taurusie w wieku 8 lat. W Tatrach zjechałem między innymi z Łomnicy przez „cmentarzysko”, z Rysów, z Gerlacha i wielu innych.

W zeszłym roku wykonałem swój najtrudniejszy zjazd na nartach z Cima Tosa kuluarem „Canalone Neri” (trudność 5). Przez ostatnie 9 lat zdobyłem latem i zimą ok. 70 szczytów w Tatrach.

Gurba full2

Kocham wspinanie i aktywność górską w każdej jego postaci, ponieważ oczyszcza ono umysł i jest dla mnie jak medytacja.